Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa będą bardziej atrakcyjne. Ministerstwo Finansów podnosi podnosi oprocentowanie po raz trzeci w tym roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 kwi 2022, 15:06

Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie obligacji oszczędnościowych o 1 pkt. proc.

Ministerstwo Finansów po raz trzeci w tym roku podwyższa oprocentowanie obligacji oszczędnościowych. Tym razem podwyżka dotyczy papierów o okresie zapadalności od 2 do 12 lat, a sięga aż 1 pkt. proc.

Od 1 maja będzie obowiązywać nowe oprocentowanie obligacji oferowanych przez Skarb Państwa. Trzecia podwyżka w tym roku dotyczy papierów dłużnych o okresie zapadalności od 2 do 12 lat. Tym samym nowe oprocentowanie nie będzie dotyczyć 3-miesięcznych obligacji, a w przypadku pozostałych wzrośnie o 1,00%. Ministerstwo Finansów chce tym ruchem zachęcić Polaków do lokowania swoich oszczędności w obligacjach skarbowych.

„O 1,00% podnosimy oprocentowanie obligacji oszczędnościowych o okresie zapadalności od 2 do 12 lat. Nowe oprocentowanie 2-letnich obligacji stałoprocentowych wynosić będzie 3,00%. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 3,10% dla 3-latek, 3,30% dla 4-latek oraz 3,70% dla 10-latek” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Jak będzie się prezentować oprocentowanie obligacji skarbowych od maja?

  • obligacje 3-miesięczne: 1,50%
  • obligacje 2-letnie: 3,00%,
  • obligacje 3-letnie: 3,10%,
  • obligacje 4-letnie indeksowane inflacją: 3,30% + marża 1,00%,
  • obligacje 10-letnie indeksowane inflacją: 3,70% + marża 1,25%,
  • obligacje rodzinne 6-letnie indeksowane inflacją: 3,50% + marża 1,50%,
  • obligacje rodzinne 12-letnie indeksowane inflacją: 4,00% + marża 1,75%.

Zobacz także: Premier Mateusz Morawiecki przedstawia regulacje, które ograniczą zyski z kredytów hipotecznych - akcje banków mocno w dół

Nowa oferta obligacji oszczędnościowych w maju

Od początku roku Ministerstwo Finansów podwyższa oprocentowanie papierów dłużnych oferowanych przez Skarb Państwa. Pierwsza podwyżka miała miejsce na koniec stycznia i wynosiła 0,50%. Kolejna była w marcu i również wynosiła 0,50%. Tym razem zdecydowano się na podwyższenie oprocentowania aż o 1,00%, jednak nowa stawka nie dotyczy obligacji 3-miesięcznych, zostawiając je na poziomie 1,50%.

W tym roku jak na razie najwyższą sprzedaż obligacji oszczędnościowych odnotowano w lutym, kiedy całkowita wartość przekroczyła 5,3 mld zł. W marcu nastąpił spadek, mimo że zaoferowano wtedy obligatariuszom papiery premiowe 12-miesięczne, które dają szansę na dodatkowe nagrody finansowe.

„W marcu oferowaliśmy 12 miesięczne obligacje premiowe POS0323, które oprócz gwarantowanych odsetek dają szansę na wygranie premii pieniężnej w wysokości 100.000 złotych. Duże zainteresowanie tymi obligacjami przełożyło się na wartość puli premii do wygrania i oznacza, że 16 lutego 2023 r. zostanie rozlosowanych aż 88.888 premii o rekordowej wartości 4 mln zł” - komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

obligacje marzec

Źródło: Ministerstwo Finansów

Zobacz także: Trwa paniczna wyprzedaż obligacji. Kiedy zakończy się bessa na papierach dłużnych?

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.