NBP zaprezentowało nowe prognozy dla inflacji w Polsce
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
09 lip 2024, 08:30

Nowe prognozy NBP. Inflacja znowu wzrośnie, by dopiero w 2026 r. wrócić do celu

Lipcowa projekcja inflacji zaprezentowana przez Narodowy Bank Polski (NBP) przewiduje wyższe prognozy inflacji niż w marcu. Wskaźnik CPI w kolejnych miesiącach i w 2025 r. będzie rosnąć, w 2026 r. obniży się do poziomu 2,7%. Na wzrost wpłyną przede wszystkim podwyżki cen energii.

NBP opublikował Raport o inflacji, publikacja zawiera m.in. projekcję inflacji, wzrostu gospodarczego, czy roczną dynamikę wynagrodzeń. Projekcją przewiduje przejściowy wzrost CPI, co będzie związane z ograniczaniem rządowych działań osłonowych.
 

inflacja i pkb projekcja lipcowa

Źródło: Projekcja inflacji i wzrostu gospodarczego Narodowego Banku Polskiego

Zobacz także: „O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć, jak inflacja rośnie” – powiedział Adam Glapiński podczas lipcowej konferencji NBP

Prognoza dla inflacji w Polsce

Bank centralny zaprezentował najnowszą projekcję inflacji, autorzy przewidują przejściowy wzrost wskaźnika CPI. Aktualna projekcja zakłada większą dynamikę wzrostu niż ta, którą mogliśmy w marcu. Wśród argumentów przemawiających za takim kształtowaniem się CPI są zmiany legislacyjne ograniczające działanie tarcz osłonowych.

cieżka inflacji

Źródło: Projekcja inflacji i wzrostu gospodarczego Narodowego Banku Polskiego

„W efekcie dynamiki cen energii elektrycznej, gazu ziemnego oraz ciepła systemowego w latach 2024-2025 kształtują się na wyższym poziomie niż w poprzedniej rundzie prognostycznej. Jednocześnie ceny żywności podnosi przywrócona od 1 kwietnia br. stawka VAT 5 proc. na podstawowe produkty żywnościowe” – napisano w raporcie.

Raport wskazuje również, że nie bez wpływu na ceny żywności w najbliższych kwartałach pozostaną warunku agrometeorologiczne, które panowały wiosną br., a wpłynęły bezpośrednio na ceny np. owoców.

ceny żywności i energii

Źródło: Projekcja inflacji i wzrostu gospodarczego Narodowego Banku Polskiego

Skalę wzrostów cen towarów i usług z pewnością w kolejnych kwartałach będzie wysoka realna stopa procentowa ograniczająca presję popytową. Warto przypomnieć, że projekcją jest tworzona przy założeniu, że poziom głównej stopy procentowej jest utrzymany na znanym nam poziomie, czyli 5,75%.

Ograniczenie działań osłonowych a wzrost PKB

Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, to po obserwowanym w zeszłym roku spowolnieniu, następuje odbudowa, jednak zgodnie z aktualną prognozą, słabsza niż spodziewano się w marcowej projekcji. Jednocześnie NBP

Wśród czynników wpływających na zmianę poziomu PKB w kolejnych kwartałach wymienia się m.in. ustępowane szoków podażowych związanych z rynkami energetycznymi, rosnącą dynamikę wynagrodzeń, czy spory napływ funduszy unijnych.

pkb lipcowa projekcja

Źródło: Projekcja inflacji i wzrostu gospodarczego Narodowego Banku Polskiego

Pozostają obszary niepewności

Wciąż pozostają obszary, które mogą znacznie odmienić tor dla inflacji i rozwoju gospodarki, jaki przedstawił bank centralny. Przede wszystkim wymienia się przyszły sposób kształtowania się polityki fiskalnej oraz regulacji. Te mogą istotnie wpłynąć np. na ceny energii. Pozostając przy energii, istnieje również niepewność dotycząca tego, jak wzrost cen energii wpłynie na oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i dynamikę wzrostu wynagrodzeń. Istotnym będzie również to, jak skala wzrostu wynagrodzeń wpłynie na presję popytową, ale również konsumpcję prywatną.

Prezentację Raportu o inflacji można zobaczyć poniżej, a publikację pobrać na stronie banku centralnego.

Zobacz także: Lipcowe posiedzenie RPP nie przyniosło zmiany poziomu stóp procentowych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost