Dywidendy w 2024. Pierwsze spółki z GPW zapowiadają jaki zysk wypłacą inwestorom
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
12 lut 2024, 06:33

Dywidendy w 2024. Pierwsze spółki z GPW zapowiadają ile chcą wypłacić zysku inwestorom

W połowie lutego, jeszcze przed publikacją rocznych raportów, pierwsze spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych już zapowiedziały wypłaty dywidend z zysków. W 2024 r. możemy spodziewać się wysokich dywidend, w szczególności dywidend z sektora bankowego.

Pierwsze zapowiedzi wypłat dywidend już padły, mimo że do sezonu dywidendowego pozostały jeszcze 3 miesiące. Kilka spółek zarekomendowało wypłatę zysku netto za zakończony 2023 r. Także zarządy niektórych banków zapowiedziały dywidendy.

Zobacz także: Prezes PlayWay walczy, aby dywidenda wypłacona w 2024 r. była jak najwyższa

Pierwsze dywidendy w 2024 r.

Zdecydowanie najszybciej inwestorzy otrzymają dywidendę ze spółki Synektik #SNK. Zarząd producenta radiofarmaceutyków zarekomendował do wypłaty niemal cały zysk wygenerowany w roku obrotowym 2022/2023 r. (spółka kończy rok obrotowy we wrześniu). Akcjonariusze otrzymają 3,03 zł na akcję, co jest najwyższą wypłatą w historii spółki i jednocześnie jest ona znacznie wyższa od zeszłorocznej dywidendy, która wyniosła 0,60 zł na akcję. Niestety, nawet taka wypłata nie przekłada się na wysoką stopę dywidendy, która wynosi 3%. Aby otrzymać wypłatę, należy posiadać akcje spółki w portfelu po sesji w dniu 29 lutego.
 

Dywidendy Synektik


Zapowiedź dywidendy padła też od zarządu LPP #LPP, spółki, która także ma przesunięty rok obrotowy. Tym razem jednak jest to zapowiedź zaliczki na poczet dywidendy za rok 2023/2024, który zakończył się w styczniu. Inwestorzy otrzymać mają 285 zł na akcję, co przekłada się na stopę dywidendy w wysokości 1,8%. Dzień dywidendy został ustalony na 23 kwietnia, więc trzeba posiadać akcje w portfelu 2 dni robocze wcześniej, czyli w dniu 19 kwietnia. Warto zauważyć, że wypłata 285 zł jest tylko częścią dywidendy. Cała dywidenda, według propozycji zarządu, ma wynieść 570 zł. Pozostała część prawdopodobnie zostanie wypłacona w październiku.

„Zarząd zamierza przedłożyć Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu wniosek o wypłatę dywidendy w łącznej kwocie co najmniej 570 złotych na jedną akcję i ustalenie dnia wypłaty dywidendy na 30.10.2024 r. W przypadku podjęcia przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki uchwały o podziale zysku zgodnie z wnioskiem Zarządu dywidenda wypłacona każdemu akcjonariuszowi będzie pomniejszona o kwotę zaliczki wypłaconej na poczet dywidendy” - czytamy w komunikacie spółki.
 

Dywidendy Asbis


Rekomendację dywidendy ogłosił też zarząd AC SA #ACG. do akcjonariuszy trafić ma 2,50 zł na akcję z zysku za 2023 r. Pozostała część zysku zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy. Spółka jednak nie podała daty dnia dywidendy. Stopa dywidendy, przy aktualnym kursie jest bardzo wysoka i wynosi 8,5%. Producent i dostawca samochodowych instalacji gazowych wypłaca zyski od 2012 r. z przerwą w 2023 r.
 

Dywidendy AC


Chęć wypłaty zysku zgłosił też zarząd AB PL #ABE. Dystrybutor IT zapowiedział wypłatę 2 zł na akcję z zysku wygenerowanego w wydłużonym roku obrotowym 2022/2023 (5 kwartałów). Stopa dywidendy wynosi obecnie 2,7%.

Także inny dystrybutor IT, spółka Asbis #ASB zgłosił chęć wypłaty dywidendy. Zarząd Asbis zapewnia, że pomimo ostatnich wydarzeń (odpisów z działalności w Rosji), spółka utrzyma swoją politykę dywidendową, umożliwiając wypłatę do 50% zysku netto za rok obrotowy. W 2023 roku Asbis wypłacił około 33% swojego zysku netto w formie dywidendy, co przekładało się na 25 mln USD, czyli 0,45 USD na akcję.

W 2024 roku, jeśli zarząd zdecyduje się na maksymalizację wypłaty do granicy polityki dywidendowej, inwestorzy mogą oczekiwać kwoty do 26,5 mln USD, czyli maksymalnie około 0,47 USD na akcję. Wiceprezes Costas Tziamalis zapewnił na czacie inwestorskim, że kwota dywidendy za rok 2023 nie będzie mniejsza niż w roku poprzednim, choć, ze względu na spadek wartości dolara, kwota ta w polskiej walucie będzie prawdopodobnie niższa. Warto też zauważyć, że akcjonariusze otrzymali już część tej wypłaty w grudniu 2023 r. w formie zaliczki.
 

Dywidendy Asbis

Zobacz także: Dywidenda Asbis w 2024 może być podobnej wysokości do zeszłorocznej w USD

Dywidendy banków w 2024 r.

W 2024 r. możemy spodziewać się solidnych dywidend z banków. Zapowiada się dobry rok dla tego sektora, ale i poprzedni był udany. Pierwsze wzmianki o wypłacie zysku już padły. Santander Bank Polska #SPL zamierza wypłacić 75% zysku netto, choć decyzja będzie zależna od postanowień Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Także możemy spodziewać się tradycyjnie dywidendy od Pekao i Banku Handlowego. Jenak konkretna zapowiedź padła, jak dotychczas od ING Banku Śląskiego #ING.

ING Bank Śląski zamierza wypłacić 75% zysku netto oraz aż 1 mld zł z kapitału rezerwowego. Ma to być prawdopodobnie forma wypłaty zaległej dywidendy z 2022 r. - ING nie wypłacił gotówki w zeszłym roku. Zarząd oświadczył, że bank spełnia wymogi do wypłaty dywidendy, ale oficjalnego stanowiska w tej sprawie od KNF jeszcze nie otrzymał. Spółka wypłaca zyski już od niemal 30 lat z przerwami.
 

SpółkaDywidenda na akcjęOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyDzień wypłaty dywidendyAktualna stopa dywidendyUwagi
LPP SA (LPP)285,00 zł19.04.202430.04.20241,8%Zaliczka
Synektik SA (SNT)3,03 zł29.02.20248.03.20243,0% 
AC SA (ACG)2,50 zł  8,5% 
Santander Bank Polska SA (SPL)75% zysku netto   Była zaliczka
ING Bank Śląski (ING)75% zysku netto i 1 mld zł    
AB SA (ABE)2,00 zł  2,7% 
ASBISc Enterprises plc. (ASB)do ok. 0,27 USD  3,7%Była zaliczka

Zobacz także: Dywidenda z ING Bank Śląski w 2024 roku będzie rekordowa. Akcje spółki mocno w górę, po lepszych od oczekiwań wynikach

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost