8 solidnych spółek z coraz wyższą dywidendą, których akcje pozostają w trendzie wzrostowym | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
19 gru 2022, 08:13

8 solidnych spółek z coraz wyższą dywidendą, których akcje pozostają w trendzie wzrostowym

Jeśli chcemy inwestować na giełdzie długoterminowo, warto rozważyć spółki dywidendowe. Najlepiej takie, które wypłacają zyski od lat i starają się zwiększać z roku na rok wartość dywidendy. Ponadto warto spojrzeć, czy ich kurs jest w trendzie wzrostowym – świadczy to o wierze rynku w dalszy rozwój tych spółek i tym samym perspektywie na wyższe dywidendy w 2023 r. i następnych latach.

Spośród dość pokaźnej liczby spółek dywidendowych notowanych na GPW, wybraliśmy te, które od lat, co najmniej pięciu, wypłacają regularnie dywidendę. Świadczy to o ich zdolności do generowania gotówki, którą częściowo przeznaczają na wypłaty dla akcjonariuszy. Nic tak jak regularna wypłata zysku nie uwiarygadnia skuteczności modelu biznesowego przedsiębiorstwa.

Skupiliśmy się na tych spółkach, które zwiększają przychody co rok i jednocześnie starają się utrzymywać lub podnosić wartość dywidendy w kolejnych latach. W ten sposób ograniczyliśmy wybór do firm, które już udowodniły, że się rozwijają.

Dane finansowe i wypłaty z poprzednich lat to już przeszłość. Jeśli chcemy zwiększyć prawdopodobieństwo kontynuacji rozwoju w przyszłości, wspomóżmy się opinią rynku. Chęć inwestorów do kupna akcji świadczy o ich wierze w lepszą przyszłość biznesu. Dlatego też ograniczyliśmy wybór do spółek, które już są w silnym trendzie wzrostowym.

Zobacz także: 21 dywidendowych spółek z szansą na wyższą dywidendę w 2023 r.

8 rosnących spółek, które rynek docenia i które wypłacają regularnie dywidendy

Najdłuższą historię regularnych wypłat dywidendy ma Budimex #BDX. Spółka dzieli się zyskiem od 2009 r. a wartość wypłacanej dywidendy w ostatnich latach regularnie się zwiększała. W tym roku akcjonariusze otrzymali 38,37 zł na akcję, co jest rekordową wysokością dywidendy w spółce. Kurs akcji jest w silnym trendzie wzrostowym zarówno krótkoterminowym jak i długoterminowym. Jednocześnie kurs akcji osiągnął ostatnio nowe maksima.

Od dekady wypłaca dywidendę spółka LiveChat Software #LVC. Także jej kurs akcji jest na drodze wzrostu, choć powolnego, a do zeszłorocznych maksimów trochę jeszcze brakuje. LiveChat regularnie wypłaca coraz wyższe dywidendy.

Z kolei regularnie od 8 lat dywidendę wypłacają PCC Rokita #PCR, Delko #DEL i Makarony Polskie #MAK. W przypadki PCC Rokity, ze względu na wzrost popytu w ich sektorach działalności, ostatnia dywidenda była znaczącej wartości, a dobry finansowo 2022 r. daje nadzieję na dalsze, wyższe wypłaty.

Delko wypłaciło ostatnie dwie dywidendy każdą wyższą od poprzedniej o kilkadziesiąt procent i także w tym przypadku zapowiada się udany finansowo 2022 rok. Natomiast Makarony Polskie wypłacają mniejszą część zysku, ale utrzymują wysokość dywidendy na poziomie co najmniej takim jak w poprzednich latach, albo wyższym.

Asbis #ASB także regularnie zwiększa przychody, także i w tym roku mimo negatywnego wpływu wojny i sankcji z nią związanych. Wartość dywidendy regularnie rośnie od 2017 r. Także od 2017 r. wypłacają regularnie dywidendę Odlewnie Polskie #ODL. Trzy ostatnie lata to wzrost wartości dywidendy, który ma pokrycie w rosnących przychodach i zyskach. Kurs spółki jest w długoterminowym trendzie wzrostowym i jest na nowych maksimach.

W ostatnich miesiącach do wzrostów wraca PlayWay. Spółka wypłaca regularnie dywidendę od 5 lat. Jej wartość z roku na rok rośnie skokowo. W 2019 r. akcjonariusze otrzymali 2,49 zł na akcję, by rok później otrzymać 9,46 zł. Rok temu wypłata była na poziomie 12,74 zł, a w tym roku wyniosła 19,22 zł na akcję.

Zebraliśmy w jednej tabeli spółki spełniające powyższe kryteria z długą historią wypłat dywidendy i w trendzie wzrostowym. Jest to ciekawa lista, która może być początkiem do własnej analizy i wyboru najlepszych spółek z GPW pod kątem regularności wypłat dywidend.

SpółkaData ostatniego raportuTrend krótkoterminowyTrend długoterminowyOd tylu lat dywidenda jest wypłacana
BUDIMEX (BDX)2022-09-30Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowyod 14 lat
LIVECHAT (LVC)2022-09-30Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowyod 10 lat
PCCROKITA (PCR)2022-09-30Silny trend wzrostowyDystrybucjaod 8 lat
DELKO (DEL)2022-09-30Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowyod 8 lat
MAKARONPL (MAK)2022-09-30Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowyod 8 lat
ASBIS (ASB)2022-09-30Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowyod 7 lat
ODLEWNIE (ODL)2022-09-30Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowyod 6 lat
PLAYWAY (PLW)2022-09-30Silny trend wzrostowyDystrybucjaod 5 lat

Zobacz także: Dywidendy, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost