Dywidenda z INC to dopiero początek. Grupa zamierza wejść w większe ofery akcji i działalność venture buildingową
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
31 maj 2021, 11:28

Pierwsza dywidenda w 25 letniej historii INC to dopiero początek. W 2021 roku Grupa zamierza wejść w większe oferty i rozpocząć działalność venture buildingową

Grupa INC po raz pierwszy w swojej 25 letniej działalności wypłaci dywidendę. Spółka w tym roku planuje ugruntować swoją pozycję w obszarze crowdfundingu i pre-ipo oraz wejść w oferty publiczne akcji o większej wartości. Niewykluczone, że jeszcze w 2021 roku grupa rozpocznie działalność venture bulidingową.

Miniony rok było bardzo udany dla branży maklerskiej. Spółki z tego sektora odnotowały skokowy wzrost zysku i przychodów. Jednym z największych zwycięzców minionego roku pod tym względem okazała się Grupa INC. Spółka na poziomie jednostkowym odnotowała ponad 14,7 mln zł przychodu oraz 8,9 mln zł zysku netto. Wyniki okazały się na tyle dobre, że zarząd spółki zdecydował się zarekomendować pierwszą dywidendę w historii spółki.

- To pierwsza dywidenda w 25 letniej historii INC. Rok 2020 był przełomowy dla całej Grupy, a w tym zamierzamy ugruntować swoją pozycję na rynku. Na ten moment ustaliliśmy w ramach zarządu spółki, że na dywidendę będziemy przeznaczać 20% zysku jednostkowego. Warto pamiętać, że działalność inwestycyjną związaną z rynkiem akcji prowadzą nasze spółki zależne Carpathia Capital i INC Private Equity ASI, dlatego nie potrzebujemy nadmiernie kumulować gotówki na poziomie samego INC - mówi Wojciech Iwaniuk członek zarządu INC

Warto przypomnieć, że środki jakie gromadzi Grupa INC na poziomie jednostkowym są w większości wolnymi środkami, które nie są wykorzystywane w procesie inwestowania. W ramach Grupy w głównej mierze działalność inwestycyjną prowadzi bowiem Carpathia Capital oraz INC Private Equity ASI.

Zobacz także: Pierwsza w historii dywidenda INC oraz perspektywy rozwoju Grupy [Webinar z prezesem zarządu]

INC wchodzi w wyższe oferty i w venture building

W 2021 Grupa INC ma ugruntować swoją pozycję w miejscach w których już jest obecna oraz rozwinąć nowe obszary działalności. Jednym z kluczowych, który już się rozwija, jest zwiększenie skali prowadzonych ofert. Prezes Zarządu INC deklaruje, że będzie w tym roku realizował publiczne oferty akcji o wartości nawet 20 mln zł, spółek które trafią bezpośrednio na GPW.

- Końcówka pierwszego półrocza jest bardzo pracowita dla całej Grupy INC. Podpisaliśmy wiele umów z ciekawymi spółkami, które będziemy realizowali w drugiej połowie roku i na początku 2022 r. W pipelinie Domu Maklerskiego INC mamy już istotnie powyżej 20 IPO z różnych branż. Kilka z nich powinno trafić na główny rynek, a nie na NewConnect. Oprócz spółek z nowej ekonomii nasze zainteresowanie kierujemy do innowacyjnych firm z bardziej tradycyjnych branż, które wróciły do łask inwestorów. W czerwcu oprócz kończącej się oferty Woodpeckera Dom Maklerski INC planuje przeprowadzenie kilku ofert, w tym jednej o wartości ok. 20 mln złotych - mówi Paweł Śliwiński, prezes Grupy INC oraz DM INC.
 

Notowania akcji Grupa INC od początku 2020 roku

Grupa INC akcje


Nowym obszarem działalności, który ma budować wartość Grupy INC w długim terminie, jest venture building. Spółka wraz z founderami, funduszami VC lub business angels zamierza angażować się w nowe podmioty wnosząc do ich działalności swoje kompetencje związane z komunikacją z inwestorami oraz pozyskiwaniem kapitału na rozwój. W ten sposób Grupa INC planuje budować swoje portfolio inwestycyjne przy minimalnym zaangażowaniu środków finansowych.

- Jako Grupa INC chcemy rozszerzyć w 2021 roku działalność venture buildingową. Zamierzamy wspólnie z founderami, funduszami VC, czy aniołami biznesu powoływać nowe inicjatywy biznesowe, w których będziemy wnosić nasze kompetencje związane z rynkiem kapitałowym, relacjami inwestorskimi i pozyskiwaniem kapitału na rozwój. Nie będzie to jednak obszar dużych inwestycji finansowych, do współpracy zamierzamy zachęcać partnerów swoimi kompetencjami - zaznacza Wojciech Iwaniuk.

Zobacz także: „Najbliższy rok zweryfikuje wiele podejść do crowdfundingu w Polsce i potwierdzi, że nasz model jest najzdrowszy” - Wojciech Iwaniuk Grupa INC

Pierwsza dywidenda w historii INC była na tyle ważnym wydarzeniem, że prezes zarządu Paweł Śliwiński zdecydował się uhonorować to wydarzenie dedykowanym specjalnie z tej okazji przygotowanym utworem.
 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.