Ostatnie dywidendy w 2020 - większość z wysoką stopą dywidendy
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
16 lis 2020, 06:00

7 spółek, które wypłacą dywidendę jeszcze w 2020 r. Większość z wysoką stopą dywidendy

Na koniec 2020 r. jeszcze 7 spółek ogłosiło wypłatę zysku. W tym aż dwie mogą pochwalić się stopą dywidendy powyżej 10%, a kolejne dwie – powyżej 5%.

W tym roku sezon dywidendowy dawno za nami. Na jesieni wypłat zysków jest jak na lekarstwo. Mimo ciężkiego pod względem gospodarczym roku, część spółek zdecydowała się na wypłatę zaliczkowej dywidendy. Jeszcze 7 spółek podzieli się zyskiem w 2020 r.

Wysokie dywidendy na koniec 2020 r.

Największą wypłatę, w porównaniu do aktualnego kursu akcji, zaproponował deweloper Archicom #ARH. Spółka postanowiła wypłacić warunkowo zaliczkę na poczet dywidendy za 2020 r. w wysokości 64,9 mln zł. Większość tej kwoty pochodzić będzie z kapitału rezerwowego. Na jedną akcję przypadnie więc 2,53 zł na akcję. Inwestorzy chcący wziąć udział w podziale zysku muszą posiadać akcje spółki na rachunku na koniec dnia 18 listopada. W porównaniu do kursu akcji, proponowana wypłata jest wysoka – stopa dywidendy wynosi aż 12,3%. Archicom utrzymuje tradycję regularnych wypłat dywidend od czasu debiutu na giełdzie.

Podobnej wysokości stopę dywidendy 11,3% ma obecnie Toya #TOA. Spółka zamierza wypłacić cały zysk za 2019 r i dodatkowo część kapitału zgromadzonego z niepodzielonego zysku lat ubiegłych. Akcjonariusze posiadający akcje spółki po sesji w dniu 20 listopada otrzymają 80 gr na akcję. To będzie już piąta dywidenda Toya. Spółka dzieli się zyskiem od 2013 r., ale nieregularnie.

Dywidendę nadzwyczajną w wysokości 10,80 zł na akcję może wypłacić Novita #NVT. Pochodzić ona będzie z kapitału zapasowego. To byłaby już druga wypłata ze spółki w tym roku. We wrześniu akcjonariusze otrzymali 5,20 zł na akcję. O tym, czy zostanie wypłacona, zdecyduje walne zgromadzenie w dniu 19 listopada. By uczestniczyć w drugiej dywidendzie, należy posiadać akcje spółki na rachunku w dniu 27 listopada. Stopa dywidendy jest wysoka i wynosi 7,7%.

Ostatnią wysoką dywidendę w tym roku wypłaci ASBISc #ASB. Spółka zdecydowała się na zaliczkę na poczet dywidendy za 2020 r. w wysokości 0,10 USD, czyli ok. 40 gr na akcję. Przy obecnym kursie przekłada się to na stopę dywidendy w wysokości 5,4%. Wypłata zostanie rozdysponowana pomiędzy akcjonariuszy posiadających akcje spółki w dniu 3 grudnia. Asbis wypłaca dywidendy z przerwami od 2008 r. Od kilku lat stara się to robić dwa razy w roku właśnie w postaci zaliczek na poczet przyszłorocznej dywidendy.

Zobacz także: Asbis podwyższa prognozę i idzie na rekord, zaliczkowa dywidenda może być naprawdę wysoka

Dywidendę zaliczkową w tym roku wypłaci też tradycyjnie Żywiec #ZWC. Spółka dzieli się zyskiem od 1993 r. Tym razem akcjonariusze otrzymają 16 zł na akcję, czyli o dwa złote więcej w porównaniu do pierwotnego projektu wypłaty. Zysk wypłacą w 2020 r. także Transpolonia #TRN oraz Mercor #MCR, który wypłaci 0,25 zł na akcję mimo wcześniejszych zapowiedzi zatrzymania zysku w tym roku.

Poniżej w tabeli podajemy zestawienie wypłat dywidend do końca roku 2020 wraz z obliczoną stopą dywidendy przy aktualnym kursie.

SpółkaDywidenda na akcjęOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyUwagi
Archicom (ARH)2,53 zł18.11.202012,3% 
Toya (TOA)0,80 zł20.11.202011,3% 
Novita (NVT)10,80 zł27.11.20207,7%Dywidenda nadzwyczajna
ASBISc (ASB)0,10 USD3.12.20205,4% 
Żywiec (ZWC)16,00 zł10.12.20203,3%Regularne wypłaty od ponad 10 lat
Trans Polonia (TRN)0,09 zł10.12.20203,1% 
Mercor (MCR)0,25 zł9.12.20202,5% 

Zobacz także: Dywidendy, zestawienie i artykuły w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost