Dywidendy 2020 - 13 spółek, które wypłaca coraz większe zyski a ich akcje rosną
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
17 lut 2020, 06:00

13 spółek, które wypłacają coraz większe dywidendy i weszły w trend wzrostowy

Koniunktura na rynku się poprawia. Wraz z nią rośnie liczba spółek, które wypłacają regularnie coraz wyższe dywidendy, a jednocześnie ich kurs akcji rośnie.

Od początku roku kursy akcji coraz większej liczby spółek na GPW wchodzi w trend wzrostowy. Wśród nich są te, które ponadto wypłacają regularnie dywidendę od co najmniej 5 lat, a wartość samej dywidendy rośnie. Taka sytuacja na rynku sprawia, że warto przyglądać się spółkom dywidendowym.

Rosnące dywidendy i rosnący kurs akcji

Na GPW obecnie możemy znaleźć 27 dywidendowych spółek, które znajdują się w krótkoterminowym oraz długoterminowym trendzie wzrostowym. Pośród nich są też takie, które starają się zwiększać poziom wypłacanej dywidendy. Jest ich 13.

Najdłuższą regularną historią wypłat dywidendy może pochwalić się Neuca #NEU. Spółka dzieli się zyskiem systematycznie od 15 lat. Ponadto prowadzi skup akcji własnych. Jej kurs od kwietnia 2019 r. mocno rośnie i jest blisko maksimów z 2017 r. Neuca praktycznie podwoiła wartość dywidendy w ostatnich 6 latach. Jej stopa dywidendy przy aktualnym kursie akcji wynosi ok. 2% przy założeniu wypłaty dywidendy podobnej wysokości, co w 2019 r.

Bardzo długą historię wypłat mają też trzy spółki z grupy Asseco. Asseco Poland #ACP, Asseco Business Solutions #ABS oraz Asseco SEE #ASE. Wszystkie wypłacają zyski od ponad dekady. Wartość wypłat systematycznie, choć powoli, wzrasta z roku na rok. Z tej grupy największą stopę dywidendy ma obecnie Asseco Poland (ok. 5%).

Także Dom Development #DOM należy do spółek, które wypłacają zyski regularnie, od ponad 12 lat. Spółka aż 4-krotnie zwiększyła poziom dywidendy w ostatnich 5 latach, a jej stopa dywidendy jest wyjątkowo wysoka i sięga 9% mimo stale rosnącego kursu akcji.

Zobacz także: 12 spółek, których akcje spłaciły się z samych dywidend 

Powyżej 10 lat regularnie wypłacają też dywidendy spółki Unibep #UNI oraz Ambra #AMB. Unibep podwoił wartość dywidendy na przestrzeni 6 lat. Także Ambra co roku stara się, by wartość wypłat była większa i odzwierciedlała stale rosnące przychody i zyski. Warto zwrócić uwagę, że Ambra wypłaca znacznie dłużej dywidendę – od 2005 r. Ale miała rok przerwy w 2008 r.

Z rosnących spółek dywidendowych, które dzielą się zyskami od dekady, można też wymienić Kęty #KTY i Żywiec #ZWC. Kęty w zeszłym roku wypłaciły łącznie 23,93 zł na akcje, czyli ponad dwa razy więcej, niż przed 6 laty, ale i tak mniej niż w rekordowym 2017 roku, kiedy dywidenda sięgnęła 30 zł. Mimo to, stopa dywidendy jest wysoka i przekracza 6%, licząc przy aktualnym kursie.

Żywiec w ostatnich latach wypłaca coraz wyższe dywidendy, choć w historii spółki kwoty wypłat bywały wyższe, niż obecnie. Warto zauważyć, że spółka już podzieliła się zaliczką na poczet tegorocznej dywidendy w wysokości 15 zł na akcję.

Spółek w trendzie wzrostowym, wraz ze wzrastającą dywidendą, jest jeszcze kilka. Dwie z nich, Giełda Papierów Wartościowych #GPW oraz Eurotel #ETL, mogą przy tym pochwalić się bardzo wysoką stopą dywidendy sięgającą 8%. Pozostałe dwie - Krka #KRK oraz Delki #DEL - także są warte uwagi ze względu na regularnie rosnące wypłaty.

Zobacz także: 15 spółek z NewConnect, które wypłacają regularne dywidendy od co najmniej 5 lat

27 dywidendowych spółek w trendzie wzrostowym

To nie wszystko. Dywidendowych spółek w trendzie wzrostowym jest więcej. Oprócz wyżej wymienionych, na GPW obecnie mamy jeszcze 14 podmiotów, które dzielą się zyskami od co najmniej 5 lat, a ich kurs akcji rośnie. Zebraliśmy je w tabeli poniżej i obliczyliśmy szacunkową stopę dywidendy przy aktualnym kursie i założeniu wypłaty dywidendy takiej samej wysokości, jak rok temu.
 

Spółki w krótko- i długoterminowym trendzie wzrostowym wypłacające regularnie dywidendy od co najmniej 5 lat

Nazwa spółkiAktualna stopa dywidendyOd tylu lat dywidenda jest wypłacanaUwagi
NEUCA (NEU)2%od 15 latRosnące dywidendy
ASSECOPOL (ACP)5%od 14 latRosnące dywidendy
DOMDEV (DOM)9%od 13 latRosnące dywidendy
ASSECOBS (ABS)5%od 11 latRosnące dywidendy
AMBRA (AMB)4%od 11 latRosnące dywidendy
UNIBEP (UNI)2%od 11 latRosnące dywidendy
KETY (KTY)6%od 10 latRosnące dywidendy
ZYWIEC (ZWC)3%od 10 latRosnące dywidendy
ASSECOSEE (ASE)2%od 10 latRosnące dywidendy
GPW (GPW)8%od 9 latRosnące dywidendy
KRKA (KRK)4%od 8 latRosnące dywidendy
EUROTEL (ETL)8%od 5 latRosnące dywidendy
DELKO (DEL)4%od 5 latRosnące dywidendy
ATMGRUPA (ATG)5%od 16 lat 
KRUSZWICA (KSW)4%od 15 lat 
BUDIMEX (BDX)4%od 11 lat 
SONEL (SON)5%od 10 lat 
LENA (LEN)8%od 9 lat 
FERRO (FRO)6%od 8 lat 
INTERAOLT (IRL)11%od 7 lat 
PCCEXOL (PCX)4%od 7 lat 
AMICA (AMC)3%od 7 lat 
SELENAFM (SEL)2%od 7 lat 
LIVECHAT (LVC)1%od 6 lat 
INTERCARS (CAR)0%od 6 lat 
ALUMETAL (AML)9%od 5 lat 
SKARBIEC (SKH)2%od 5 lat 


Coraz więcej spółek może pochwalić się długą historią wypłat dywidend. Wśród nich są też takie, które w ostatnich miesiącach dały zarobić nie tylko na wypłacie zysków, ale też na wzroście kursu ich akcji. Dobra koniunktura bowiem zwykle utrzymuje się dłużej na spółkach o solidnych podstawach finansowych, a tym właśnie charakteryzują się spółki dywidendowe.

Zobacz także: Polska giełda coraz bardziej dywidendowa. Średnia stopa dywidendy na GPW w 2019 była wyższa niż na Zachodzie

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost