Thorium Space planuje IPO i debiut. Spółka z branży kosmicznej, wybiera się na GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
28 sty 2022, 11:30

Thorium Space planuje IPO i debiut. Spółka z branży kosmicznej, wybiera się na GPW

Głównymi celami na ten rok spółki Thorium Space są wystrzelenie dwóch satelitów i przeprowadzenie IPO oraz debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych już w III kwartale bieżącego roku.

Thorium Space jest producentem zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej (Space Advanced Communication Company). Projektuje rozwiązania technologiczne wspomagające konstruowanie pojazdów kosmicznych. Ponadto Thorium Space tworzy inteligentne anteny macierzowe do zastosowań w sektorze kosmicznym, ale też wojskowym. Spółka posiada zespół blisko 40 inżynierów technologii kosmicznych i z dziedzin pokrewnych. Do końca roku zamierza powiększy zespół o następne 30 osób.

W tym roku Thorium Space planuje wystrzelenie dwóch satelitów. Ponadto zamierza skomercjalizować innowacyjną płaską antenę elektrycznie sterowaną w paśmie Ka, która znajdzie zastosowanie m.in. w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym czy też morskim. Anteny te, jak podaje spółka w komunikacie: „zastąpią paraboliczne anteny montowane na dachach, samolotach czy jachtach, co w dobie szybko poruszających się satelitów na niskiej orbicie – także z konstelacji SpaceX, OneWeb – jest warunkiem uzyskania odpowiedniej jakości sygnału”.

Zobacz także: Biznes New Space szybko rośnie i będzie przynosił miliardowe zyski. Oto polskie spółki z ekspozycją na sektor kosmiczny, które są już notowane lub planują debiut

„Miniony rok poświęciliśmy na zbudowanie zaplecza technologicznego i finansowego, które pozwolą nam w 2022 r. na potężny skok do przodu. Od strony technologicznej w bieżącym roku będziemy gotowi do wystrzelenia dwóch małych satelitów oraz komercjalizację naszej anteny Ka, a od strony biznesowej gotowi na wejście na giełdę” – mówi Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.

W 2021 r. spółka pozyskała finansowanie o łącznej wartości ponad 48 mln zł na dwa projekty: „Stacja bazowa 5G w paśmie milimetrowy / Polish 5G mmWave Micro Cell” oraz na projekt satelitarnego systemu teledetekcji i komunikacji suborbitalnych rakiet badawczych (SUBCOM). Łączna wartość projektów przekracza 60 mln zł. Thorium Space pozyskał i podpisał umowy na granty o łącznej wartości 75 mln zł.

Zobacz także: 16 spółek, które mogą zadebiutować na GPW w 2022 roku

Plany debiutu na giełdzie Thorium Space

W 2021 r. spółka przeprowadziła prywatną rundę finansowania.

„Wszyscy kluczowi dotychczasowi inwestorzy wzięli, bezpośrednio lub pośrednio, udział w ostatnim podwyższeniu kapitału w spółce, wliczając założycieli. Pokazuje to duże zaufanie do projektu. Nasza wycena w ostatniej rundzie finansowania przekroczyła 100 milionów złotych” - podkreśla Paweł Rymaszewski.

Thorium Space jest obecnie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Zaraz po przejściu na spółkę akcyjną, co ma nastąpić na przełomie I i II kw., zarząd rozpocznie prace nad wejściem na giełdę.

„Zaczynamy być rozpoznawani w kraju i zagranicą. Dostajemy liczne pytania od zainteresowanych inwestorów. Liczymy, że na przełomie pierwszego i drugiego kwartału zakończymy przekształcenie w spółkę akcyjną. Jeśli nie zaistnieją nieoczekiwane wydarzenie niezależne od nas, chcielibyśmy przeprowadzić IPO w trzecim kwartale bieżącego roku – podsumowuje Paweł Rymaszewski.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.