Podatek od inwestowania i giełdy w Polsce i zagranicą. Jak prawidłowo rozliczyć pit-38? - Podcast 21% rocznie
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
11 mar 2023, 09:17

Podatek od inwestowania i giełdy w Polsce i zagranicą. Jak prawidłowo rozliczyć PIT-38? - Podcast 21% rocznie - jak inwestować

Każdy inwestuje swój kapitał na giełdzie po to aby osiągnąć zysk, a tam gdzie pojawia się zysk zawsze pojawiają się podatki. W 81 odcinku podcastu 21% rocznie poruszymy niezwykle ważne i praktyczne kwestie związane z rozliczaniem podatków od zysków kapitałowych, osiąganych zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Okazuje się, że wcale nie trzeba osiągnąć zysku ze swoich inwestycji, zwłaszcza zagranicą, aby być zobowiązanym do rozliczenia podatku od inwestowania i giełdy. Jak prawidłowo rozliczyć podatek pit-38 od dywidend, kryptowalut, inwestowania w fundusze inwestycyjne, akcje oraz jak to się ma do kwestii podatku belki od odsetek z lokat. Porozmawiamy też o najważniejszych różnicach między rozliczaniem podatku od zysku kapitałowych w Polsce i zagranicą. Zapraszam do rozmowy z doradczyniami podatkowymi z kancelarii SSW Pragmatic Solutions Panią Patrycją Goździowską oraz Panią Agnieszką Telakowską-Harasiewicz.

Zobacz także: Znosimy ważną barierę w inwestowaniu, którą były trudności z rozliczeniem podatków - Marcin Ciechoński, Saxo Bank

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.
 

Pobierz podcast:

Podcast 21% rocznie 81.mp3 (kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz "Zapisz element docelowy jako")

Słuchaj podcastu w iTunes:

Podcast 21% rocznie w iTunes

Słuchaj podcastu na Spotify

Słuchaj podcastu na Spotify

Słuchaj podcastu w Soundcloud:

Podcast 21% rocznie na Soundcloud

W tym podcaście:

  • 00.01.35 Czym się różni rozliczanie podatku od zysków kapitałowych w Polsce i zagranicą.
  • 00.02.50 Czy PIT-8c zawsze uwzględnia zyski z inwestycji zagranicą?
  • 00.04.30 Unikanie podwójnego opodatkowania, a kwestia rezydencji podatkowej.
  • 00.06.30 Podatek od inwestowania, a fundusze inwestycyjne, akcje, dywidendy, kryptowaluty...
  • 00.10.30 Zyski z inwestycji zagranicą, a kwestia kursów walut.
  • 00.12.30 Największe pułapki w rozliczaniu PIT-38.
  • 00.16.00 Dlaczego należy rozliczyć PIT-38 nawet pomimo straty podatkowej.
  • 00.18.00 Gdzie szukać pomocy w rozliczaniu podatku od giełdy i inwestowania?

Paweł Biedrzycki, Patrycja Goździowska i Agnieszka Telakowska–Harasiewicz

Podcast Podatki od zysków kapitałowych (1)

Paweł Biedrzycki

Aktywny inwestor giełdowy, przede wszystkim na rynku akcji polskich. Posiada 14-letnie doświadczenie, głównie z polskiego rynku kapitałowego. Magister inżynier zarządzania, ze specjalizacją w dziedzinie rynków kapitałowych. Były pracownik dealing roomu jednego z wiodących banków. Założyciel i redaktor naczelny serwisu StrefaInwestorow.pl, który prowadzi nieprzerwanie od 2007 roku. Współtwórca narzędzia dla inwestorów giełdowych – skanera rynku giełdowego Sindicator.net. Wykładowca na konferencjach Skuteczny Inwestor, Profesjonalny Inwestor, czy Wall Street.

Patrycja Goździowska

Partner w SSW Pragmatic Solutions, doradca podatkowy, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze polskich i zagranicznych przedsiębiorców i inwestorów, prywatnych i instytucjonalnych, w zakresie podatkowych aspektów fuzji i przejęć, planowania struktur kapitałowych i finansowych, restrukturyzacji grup kapitałowych oraz finansowania inwestycji. Tworzyła koncepcje i świadczyła usługi z zakresu bieżącej obsługi prawnej przy licznych transakcjach, których przedmiotem były udziały, wybrane aktywa i całe przedsiębiorstwa. Doradza klientom indywidualnym przy tworzeniu efektywnych struktur zapewniających bezpieczeństwo sukcesji majątkowej. Reprezentuje podatników przed organami skarbowymi oraz sądami administracyjnymi. Rekomendowana przez polskie oraz międzynarodowe rankingi (m.in. Women in Tax Leaders, Chambers and Partners, Chambers High Net Worth, Legal 500, Ogólnopolski Ranking Firm Doradztwa Podatkowego organizowany przez dziennik Rzeczpospolita, Rankingu Firm i Doradców Podatkowych Dziennika Gazety Prawnej).

Agnieszka Telakowska–Harasiewicz

Counsel w SSW Pragmatic Solutions, doradca podatkowy, ma bogate doświadczenie w doradztwie podatkowym na rzecz firm zagranicznych inwestujących w Polsce jak i polskich przedsiębiorców prowadzących działalność za granicą. Specjalizuje się w tematyce opodatkowania dochodów osobistych oraz ubezpieczeń społecznych, w tym w kwestiach związanych z rezydencją podatkową. Uczestniczy w projektach dotyczących opracowywania efektywnych struktur zatrudniania oraz wynagradzania pracowników i członków zarządu, rozwiązań w zakresie dodatkowych świadczeń pracowniczych a także przygotowywania i wdrażania programów motywacyjnych dla kadry zarządzającej. Wspomaga klientów w zakresie deklarowania i rozliczania dochodów polskich i zagranicznych. Jej doświadczenie obejmuje także doradztwo przy planowaniu zasad sukcesji majątkowej z wykorzystaniem rozwiązań krajowych oraz zagranicznych. Reprezentuje klientów w trakcie postępowań przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi.

Czekamy na wasze komentarze i uwagi

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Dajcie znać, co jest dobrze, a co można Waszym zdaniem zrobić lepiej. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News